Online-teemahuutokaupat
Ceramic design by Kyllikki Salmenhaara E1118
Huutokauppa:
Carl Oscar Borg – Depicter of the American West F582
Huutokauppa:
Franco Costa F574
Huutokauppa:
A Worldwide Private Collection F579
Huutokauppa:
Japanese Prints & Works of Art F511
Huutokauppa:
Classical Antiques F577
Huutokauppa:
Helsinki Winter Sale F504
Huutokauppa:
Selected Gifts E1128
Huutokauppa:
Kellot
150895

VÄCKARKLOCKA, Junghans, 1900-tal.

Trä med papperstavla, h 22.

Smärre slitage.

Muut tiedot

Junghans klockfabrik i Schramberg, Tyskland, grundades 1861 av affärsmannen Erhard Junghans och blev med tiden en av världens största klocktillverkare.
Till en början specialiserade sig Junghans på tillverkning av urdelar till klockproduktioner. Under en period blev företaget drabbat av konkurrensen från amerikanska billiga, massproducerade klockor. Då anlitades en släkting som befann sig i USA för att studera ”löpande bandprincipen”. Han tog hem både kunskap och utrustning till Tyskland. Junghans klockor blev kända för god kvalitét till överkomliga priser. År 1903 blev Arthurs vision verklighet, Junghans var störst i världen med en årlig produktion på tre miljoner klockor.

Lähtöhinta
600 SEK