Svärtat samt marmorerat trä, metall. Urtavla märkt E Ingraham Co Bristol Conn USA. H 27, b 40,5. Etikettmärkt på baksidan.
Vänster hänkel saknas. Skriven dedikation på baksidan. Fuktfläckar, repor samt slitage.