På glasfiberstomme. Klädd i tidningspapper, bruna skor, mönstrad städrock och klut om håret. Har tidigare haft en cigarett i mungipan. Sign med utklippt namn, Wall, på klutens ena snibb. H 70, l 120.
Slitage och smuts.
Hotell Mäster Johan, där skulpturen stod under trappan i lobbyn. Var under en tid känd som en av hotellets udda konstattraktioner. Inköpt på galleri i London sent 1980-tal.