Muut
132713

PARTI SAMISKT, 4 delar, björk, 1800/1900-tal.

Bemålad figurin, Torborg Lindberg Karlsson, samekvinna med barn. Bemålat näverdosa, Finland, dat 1872. Saltflaskor med reliefdekor, varav en sign. H 11-18.

Figurinen med lagning. Kärlet med sprickor. En flaska med skador.

Lähtöhinta
800 SEK