Fanér av ljus björk. Raka sidor, pardörrar med nischdekor mellan pilastrar. Korta lätt svängda ben. L 138, b 46, h 111. Nyckel finns.
Ställvis hårt slitage, sprickor, fuktfläckar, skador.