Modern Art & Design 660
Huutokauppa: 19.−20. marraskuuta 2024
Important Winter Sale 661
Huutokauppa: 11.−13. joulukuuta 2024

LJUSKRONA, delvis gustaviansk och 1700-tal. H 81.

Kronring av mässing med fleuroner, sex ljusarmar i form av liggande femmor. Korgbotten avslutad av pinjekotte.

Slitage, nagg. Kompletterad och renoverad med senare delar.

Alkuperä - Provenienssi

Ljuskronan kommer från Erik Nylanders hem, född 1885, gift med Anna. Paret bodde bla på Uddens gård i Södermanland.
Erik Nylander var direktör för Sveriges allmänna exportförening, och arbetade under några år i Konstantinopel.
Han var ledamot av riksdagens andra kammare 1918-1941 och utnämndes efter sin riksdagstid till landshövding i Gotlands län.

Lähtöhinta
10 000 SEK