SOCKERSKÅL, silver, sengustaviansk, stämplad CFG, tidigt 1800-tal. Vikt 747 gram.

Urnformad, dekor av ovala medaljonger med antikiserande motiv samt akantusrankor. Uppsvängda handtag. Genombruten fot med nollgaller och fötter i form av claw and balls. Krönande knopp i form av vasakärve. H 27.

Slitage, repor, smärre bucklor. Saknar kontrollstämpel. Smärre namngravyr.

Alkuperä - Provenienssi

Familjen Schültz enligt namngravyr.

Lähtöhinta
10 000 SEK