Urnformad, dekor av ovala medaljonger med antikiserande motiv samt akantusrankor. Uppsvängda handtag. Genombruten fot med nollgaller och fötter i form av claw and balls. Krönande knopp i form av vasakärve. H 27.
Slitage, repor, smärre bucklor. Saknar kontrollstämpel. Smärre namngravyr.
Familjen Schültz enligt namngravyr.