Svartlackerat med mässingsbeslag. Skiva med infälld röd skinnimitation. Uppsats med jalusidörrar och lådinredning. Låda i sargen. Raka nedåt avsmalnande ben med mässingsskoning. L 103, b 63, h 116.
Hårt slitage, repor. Mindre ej fungerande nyckel finns. Nyckel saknas.