Sk Hauptkopia. Mahogny med intarsia i form av bl a musicerande putto och girlander. Beslag i mässing. Grå marmorskiva. L 108, b 45, h 83. Nyckel finns.
Slitage, repor. Skivan med ytskador. Mittersta lådan går ej att öppna. Lösa beslag medföljer.