Svartmålad med bla guldmålade detaljer. Två ben i form av stående moriska putti. Trären bordsskiva. L 137, b 36, h 84.
Slitage, dekorskador och dekorbortfall. Senare bordsskiva. Smärre dekordelar medföljer.