Modern Art & Design 660
Huutokauppa: 19.−20. marraskuuta 2024
Important Winter Sale 661
Huutokauppa: 11.−13. joulukuuta 2024

SALONGSGRUPP, 8 delar, empirestil, 1900-talets första fjärdedel.

Mahognyfanér med dekor av intarsiaränder. Soffa med stoppad rygg, svängda armlän, stoppad sits, fyra nedåt avsmalnande ben på hjultrissor. L 124, djup 67. Ett par fåtöljer. Fyra stolar. Runt bord med fyra svängda kopplade ben med avslut i form av lejontassar. Diam 79, h 75.

Slitage, repor. Fläckar.

Lähtöhinta
10 000 SEK