Vit glasyr med polykrom dekor av sommarblommor. Dekormålare Maja Snis och Osvalda Delladonne. Kanna, h 26, bonbonjär, h 13, skål, diam 17.
Skål med lagning, bonbonjär med spricka och nagg invändigt.