Muut
110849

TEKANNA SAMT TEKOPPAR, troligen delvis silver, trä. Tibet tidigt 1900-tal.

Tekanna med rik dekor samt av koraller, svängt handtag. Ett par tekoppar av trä med mässingsdekor och bla infattade turkoser och koraller. Insatser av koppar. H 7 resp 21.

Ställvis hårt slitage, bucklor, skador.

Alkuperä - Provenienssi

Enligt uppgift med proveniens från Isadora Duncan (1880-1927), som samlade tibetanska tekannor. Senare gåva av en Mr Richter till säljaren som ersättning för frakt av Rubensmålning till Stockholm år 1950.
Tekopparna inköpta från tibetansk vägarbetare av säljarens familj.

Lähtöhinta
2 000 SEK