Ek. Raka sidor, kraftig gesims, låda, dörr med skuret vanitasmotiv med innanför liggande inredning av 6 mindre lådor. Benställning med spiralvridna ben och skuret bakstycke, kulfötter. L 76, b 39, h 131. Nyckel finns.
Slitage, sprickor, skador. Översta lådan saknar lås.