Krus i kinesiserande stil med handtag i form av drake och dekor i underglasyrblått av stridsscen. H 27,5. 5 assietter med geometrisk dekor, diam 16.
Slitage, krackelyrer. Kruset med lagning samt nagg, en av assietterna med spricka.