Nro | Esine | Muutokset |
78 | Bord, Sverige 1930-tal. | Renovated, repainted. |
80 | SKÅP. trol "Öresund" Borge Mogensen, Danmark. | Ej Hans Wegner utan troligen ur serien "Öresund" design Borge Mogensen, Danmark. |
116 | VAS, stengods. B.Friberg. Gustavsberg. | Berörs av konstnärsavgift |
171 | Francis Newton Souza, Utan titel (Standing nude). | Berörs ej av konstnärsavgift |
221 | Lennart Rodhe, Komposition med blad. | Korrekt titel "Gröna grenar" och är en serigrafi. |
224 | Beck & Jung (Holger Bäckström & Bo Ljungberg), Utan titel. | Berörs av konstnärsavgift |
225 | Lennart Rodhe, Komposition med blad. | Korrekt titel "Höstens grenar" och är en serigrafi. |
367 | KISTA, renässansstil, delvis äldre delar. | Enligt uppgift tidigare på Vegeholms slott, Skåne. |
368 | BORD. Sverige, 1700-tal. | Enligt uppgift tidigare på Vegeholms slott, Skåne. |
456 | KAFFEKANNA, tenn. Per Johan Mattsson, Mariestad 1835. | Bucklorna är obetydliga. |
490 | Victor Vasarely, Vasarely, "Harlekin". | Ej examinerad ur ram. |
516 | STOLAR, 7 st, England, 1800-tal. | Correct estimate 28.000-30.000 SEK. |
518 | BORD. Senbarock. | Correct estimate 5.000-6.000 SEK. |
539 | VAS, fajans. Stig Lindberg, Gustavsberg studio. | Korrekt höjd 21 cm. |
565 | Jacques Villon, Utan titel. | Small parts of adhesive tape a verso on the top edge. Slightly yellowned |
589 | Herbert Gentry, Komposition med figurer. | Nytt utrop 15000-18000:-. New estimate 15000-18000:- |
597 | LJUSSTAKAR, ett par, Göran Fick, Lovisa Finland. | Göran Fick var verksam mellan 1802-1818. Även stämplade med tre kronor. |
601 | BORDSUPPSATS. Märkt "Exhibition of Industry of all Nations in London 1851". | En låda senare. |
621 | SOCKERSKÅL med LOCK, silver. Stephan Westerstråhle, Stockholm 1797. | Ev lagning vid hänkel interiört. |
1022 | AFTONJACKA, Märthaskolans franska avdelning. | Ej mink, troligtvis klippt räv. |
1097 | CLIPS, Chanel. | Endast obetydligt slitage. |
1102 | BOITE PHARMACIE, Louis Vuitton. | Höjd 25,5 cm, bredd 25,5 cm, djup 21,5 cm. |
1140 | DRÄKT, Valentino, 1980-tal. | Midjevidd ska vara 72 cm. |
1228 | COCKTAILKLÄNNING, Nina Ricci. | Midjevidden är 68 cm. |
Lisättyjä kohteita ei ole.
Nro |
379 |
460 |
478 |
543 |
628 |
639 |
655 |
1037 |
1080 |
Vientikiellon piiriin kuuluvia kohteita ei ole.
Kohteita, joihin liittyy tuontiarvonlisävero, ei ole.