"Vûe des environs de Thoun"; "Le Glacier inferieur du Grindelwald & le Mont Eiger"; Vue d'Interlaken"; "Le Glacier superiuer du Grindelwald & le Mont Wetterhorn" (4)
4 handkolorerade etsningar (en utförd av Gabriel Ludwig Lory 1763-1840, och med Lafonds signatur i blyerts). ca 42 x 56 cm. Gamla mahognyfanerade ramar (Karl Johan).
Ej examinerade ur ramar. Missfärgade, fuktfläckar, fläckar, mindre defekter.