Förgylld och patinerad brons. Rektangulär rundad på fyra kulfötter. Kvadratiskt urhus flankerat av harpspelande romare och sköld. Delvis vitemaljerad urtavla märkt"Gustaf Undén" (mästare i Stockholm 1800-1829). Längd 23, höjd 34,5 cm. Pendel och nyckel medföljer.
Emalj med slitage. Förlängda fötter.