Fanerat med mahogny. Beslag av mässing. Runt. Raka ben med knappanfanger och kannelyrer upptill. Blyerts undertill: 181435. Diam 63, höjd 68 cm.
Avkortade ben, senare fotkryss, skador, lagningar.