Förgyllt trä och brons. Dekor av bevingad figur, lyra och lagerkransar. Vitemaljerad urtavla märkt "Cederlund. Stockholm". Längd 40, höjd 60 cm. Nycklar och pendel medföljer.
Skador, lagningar, dekordel saknas.
Hans Christian Iacobaeus, död 1936, sedan inom familjen.