Fanerat med mahogny, valnöt och lönn. Rektangulärt på fyrdelad centralfot. Inläggningar av blommor och palmetter. Längd 126, bredd 87,5, höjd 76 cm.
Renoverat, möjligen efterdekorerat, fanerlagningar.