Signerad I.F Akimov och daterad 1946 a tergo. Duk 83,5 x 187 cm.
Tilläggsinformation: Avbildar "Battle on the ice" 1242, där prins Alexander Nevsky vinner över den livländska riddarorden.
Avbildar "Battle on the ice" 1242, där prins Alexander Nevsky vinner över den livländska riddarorden.