Fanerad med mahogny och lönn. Beslag av mässing. Tre lådor, översta med skrivinredning. Bronserade tassfötter (lösa). Inläggningar av Justitia. Sidorna med pilastrar. Bredd 107, djup 54, höjd 89 cm. Liten nyckel medföljer.
Lösa tassfötter, senare beslag, skador.