Förgylld och svartpatinerad mässing. Skålformad. Svängda bladornerade ljusamar. Dekor av rosor och palmetter. Höjd 75, diam 55 cm.
Kompletteringar, dekordelar saknas, smärre skador, borrad för el.
Axel L. Romdahl, Pipblåsaregatan 28, Örgryte.