Danserskan
Signerad Sven Erixson och daterad -60. Olja på duk uppklistrad på linnetyg, 64 x 74 cm.
Tilläggsinformation: Detta är förmodligen en förstudie till gobelängen "Melodier vid torget" som hänger i Göreborgs konserthus och som vävdes 1937-39. Skissen är förmodligen utförd ca 1935, och dateringen senare möjligen i samband med montering på nuvanrande linneduk.
Detta är förmodligen en förstudie till gobelängen "Melodier vid torget" som hänger i Göreborgs konserthus och som vävdes 1937-39. Skissen är förmodligen utförd ca 1935, och dateringen senare möjligen i samband med montering på nuvanrande linneduk.