Fanerad med amarant och fruktträ. Svängd skiva och ben. Spegel. Tre lådor. Förvaringsutrymme under skiva. Rutdekor. Signerad under låda EISENBLETTER. Bredd 65, djup 38, höjd 104 cm.
Ljusarmar och beslag saknas, omarbetat, skador.