"Skjulet" i Torekov
Signerad Axel Wallert och daterad 1936. Duk 38 x 46 cm.
Enligt medföljande brev från Tage Heimer, Amalienfred, Torekov föreställer personerna från vänster till höger:
Helge Pettersson, Ernst Kullenberg, Nils Kullenberg, Otto Nilsson, Julius Johansson, Lille Friden Kullenberg, Olof Hall och Julius Larsson.