705
71331

Axel Wallert

(Ruotsi, 1890-1962)
Lähtöhinta
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Vasarahinta
13 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Axel Wallert
(Ruotsi, 1890-1962)

"Skjulet" i Torekov

Signerad Axel Wallert och daterad 1936. Duk 38 x 46 cm.

Muut tiedot

Enligt medföljande brev från Tage Heimer, Amalienfred, Torekov föreställer personerna från vänster till höger:
Helge Pettersson, Ernst Kullenberg, Nils Kullenberg, Otto Nilsson, Julius Johansson, Lille Friden Kullenberg, Olof Hall och Julius Larsson.