Gustavianskt. Fanerat med ek och alm. Beslag av mässing. Rektangulär delvis skinnklädd skiva. Raka ben. Tre lådor i sargen. Längd 107, 46, höjd 77 cm. Nyckel medföljer.
Fanerskador, fanerlagningar, senare nyckelskyltar, mittenlådan låst.