414
70771

Carl Eldh

(Ruotsi, 1873-1955)
Lähtöhinta
15 000 SEK
1 310 EUR
1 370 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Carl Eldh
(Ruotsi, 1873-1955)

"H.K.H. Kronprins Gustaf Adolf"

Signerad C.J. Eldh. Gjutarstämplar Sthlm:s Konstgjut. Fud. Modellen utförd 1928-29. Katalognumrets exemplar troligen gjutet omkring 1939-1940. Brunpatinerad brons. Höjd 34,5 cm.

Kirjallisuus

Karl Asplund, "Carl Eldh", SAK 1943, omnämnd sid 237-238, motivet avbildat helsida, plansch 68.

Muut tiedot

Baksida med inskription: "Selim Karlebos träningspris för olympiaden 1940.