14 delar, porslin, underglasyr. Rörstrand 1920-tal. Bestående av 7 mattallrikar (24,2), 6 assietter (17) samt kakfat på fot (22,5). Brämet med dekor i relief av cyklamen i rosa och grönt.
Lagning (kakfatet).
Assiett samt kakfat med lagning.