Louis XVI-stil. Fanerat med mahogny. Beslag av mässing. Rektangulär delvis skinnklädd skiva. Svängda ben. Sex lådor. Dekor av ansiktsmaskaroner och rocailler. Längd 157, bredd 86, höjd 76 cm.
Fanerskador