103
382465

An Eva Bengtsson stoneware jar, 'Liv, eld, jord, blod', Frillesås.

Lähtöhinta
15 000 - 20 000 SEK
1 330 - 1 770 EUR
1 370 - 1 820 USD
Vasarahinta
42 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Lisätietoja ja kuntoraportit
Camilla Behrer
Tukholma
Camilla Behrer
Johtaja, Design and Moderni taidekäsityö
+46 (0)708 92 19 77

Height 81,5 cm, diameter ca 84 cm.

Täydennyslista

Diameter cirka 48 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Inköpt av Astra på Galleri Inger Molin, Utställningen "Nya Arbeten", 29 maj - 15 juni 2001.

Näyttelyt

Compare similar jar in Höganäs Museum, exhibited 14 March-22 April 2012.

Muut tiedot

Eva Bengtsson (f. 1955), konstnär och keramiker, utbildad vid Konstindustriskolan i Göteborg 1976-80, verksam i egen ateljé med gasugn in Frillesås i Halland sedan 1980 och var även verksam vid Rörstrand 1985-88. Arbetade i lergods men gick över till stengods under 1980-talet och har på senare år även arbetat med porslin. Eva Bengtsson har sedan 1990-talet arbetat med konstnärligt uttrycksfull keramik med stora krukor och vaser, ofta med ord och texter. Hon har haft en rad separat- och samlingsutställningar både i Sverige och utomlands och finns representerad på bl a Röhsska Museet, Nationalmuseum, Rörstrands museum och Höganäs museum.