Fall
Signerad Astrid Sylwan och daterad 2006 a tergo. Vinyl och akryl på duk 122 x 115 cm.
Verket berörs av konstnärsavgift.
Donerad av Galleri Andersson/Sandström.
Konstnären har deltagit på ett flertal utställningar. Här följer ett urval:
2009-11; ”Carnegie Art Award”, travelling group exhibition: Copenhagen, Denmark; Reykjavik, Iceland; Stockholm, Sweden; Oslo, Norway; Beijing, China; London, UK; Helsinki, Finland; Nice, France
2010; “Lately”, Galleri Andersson/Sandström, Stockholm, Sweden
2009-10; ”All Decisions Made”, Skövde konsthall, Sweden
2009; ”Triumphs and Disasters”, Eskilstuna konstmuseum, Sweden, “Samtidigt”, group exhibition, Borås konstmuseum, Borås
2008; ”Cross-currents”, Olle Nymans ateljé, Saltsjö-Duvnäs, Sweden
2006; ”Trust”, Galleri Andersson och Sandström, Umeå, Sweden
2005; ”The daily practice of painting”, MA Exhibition, University College of Arts, Craft and Design, Stockholm, Sweden
2004; Vikingsbergs konstmuseum, Helsingborg, Sweden