Tove Jansson, "Ateljeeri".
Sign.1962. Öljy kankaalle 65x91,5 cm.
Iänmukaista kulumaa. Vähäistä maalipinnan irtoamista. Hieman krakeloitunut. Korjauksia.
Lahjoitus taiteilijalta Helsingin Taiteilijaseuran näyttelyyn vuonna 1969, josta nykyisen omistajan vanhemmat ostivat teoksen.
1950-luvun aikana Tove Janssonin taide otti askelia abstraktimpaan suuntaan. Osittain ympäröivän taidekentän odotuksiin perustuvaa siirtymää helpotti se, ettei Jansson ollut tähänkään asti pyrkinyt kuvamaan todellisuutta täysin realistisesti. Vaikka aiheet yksinkertaistuivat ja pelkistyivät, ei tarinankertoja kuitenkaan pystynyt tai halunnut luopua täysin esittävyydestä. Myös nyt myytävässä vuodelle 1962 päivätyssä teoksessa voi tunnistaa abstrahoidun ja rytmikkään sommitelman pohjalla todellisuuteen viittaavia elementtejä – työpöydän sekä seinään nojaavan taulun ateljeessa.