Olle Hagdahl, oil on canvas, signed and dated
Söder Mälarstrand mot Riddarholmen. 70 x 100 cm.
Surface dirt.
Olle Hagdahl studerade för bland andra Isaac Grünewald vid Kungliga Konsthögskolan i Stockholm 1935-1939, innan det vid Tekniska skolan i Stockholm och Blombergs målarskola. Dessutom studieresor till Paris och Södra Frankrike.
Anställd som koppargravör vid Riksbankens sedeltryckeri 1939-1943, då han fick möjlighet att studera gravyr för E Horváth vid ungerska sedeltryckeriet i Budapest 1939. Separat ställde han ut första gången i Stockholm 1943, en utställning som följdes med separatutställningar på flera orter i Sverige.
Under 1960-talet skapade han ett 60-tal färglagda skolplanscher i stort format med växter, folkslag och historiska bilder för Esselte. Vid sidan av sitt eget skapande var han lärare vid ABF:s målarskola i Motala och vid Gerlesborgsskolan i Bohuslän samt industrimåleri vid AB Motala verkstad och Holms Industri.
Representerad vid Moderna museet i Stockholm, Nationalmuseum i Stockholm samt Statens historiska museum.