Gideon Börje, oil on canvas, signed.
Vinterbild mot Riddarholmen, Stockholm. 63 x 49 cm.
Surface dirt
Gideon Börje var en svensk bildkonstnär, född i Stockholm, som debuterade under 1910-talets senare hälft som naivist. Han omnämns ofta i samma andetag som Eric Hallström, som också var en god vän. De debuterade ihop i Ciacellis Nya konstgalleriet 1918. Båda tillhörde den tredje Smedsuddskolonin. Börje ingick i också Falangen.
Från början var han naivist, men efter resor till Frankrike och Italien på 1920-talet kom Gideon Börjes måleri att präglas desto mer av en klar formgivning och klassisk balanserad komposition. Under 1930-talet vidgas hans färgregister och han ägnade sig åt att måla stadsbilder och finstämda bilder av det norrländska landskapet.
Gideon Börje ingick från start i den inflytelserika konstnärsgruppen Färg och Form, ihop med bland andra Bror Hjorth, Vera Nilsson och Sven X:et Erixon.
Representerad på bland annat Nationalmuseum i Stockholm, Moderna Muséet i Stockholm, Göteborgs Konstmuseum, Malmö Museum, Waldemarsudde, Kalmar konstmuseum, Norrköpings konstmuseum samt på Stadsmuseet i Stockholm med den kända målningen Södermalmstorg.