Philip von Schantz, water colour and crayon on lithograph, signed and numbered P.T.
Black currents. I: 39 x 53 cm.
Good condition. Not examined out of frame.
I samband med Philip von Schantz 50-årsdag producerade Lindströms Originallitografi AB i Solna en portfölj med tre färglitografier, ”Bär, bark och balja” 1978. Mappen gavs ut i en upplaga om 155 exemplar.
Under skapandet av verket "Svarta vinbär i balja" valde Philip von Schantz att ta hem en ofärdig, svartvit litografi, märkt PT (provtryck) som grafikern Lindström hade lagt åt sidan på det litografiska tryckeriet i Solna.
Philip von Schantz ville pröva att bemåla arket i sin ateljé, med andra nyanser och kulörer än de som användes vid litografi-tryckningen. Unikt nog valde konstnären att handmåla verket med både akvarellfärg och krita, i silvergrå och ockra kulörer.
Litografi-upplagan slutfördes med avvikande blågrön kulör.