Peter Dahl, watercolour, signed.
Two bathers (study of two women). 30 x 24 cm.
Not examined out of its frame. The overall impression is good.
From an important Swedish private collection.
Peter Dahl är ofta förknippad med motiv från krogens värld och naturligtvis med sina målningar och litografier från Bellmans "Fredmans epistlar". I auktionens akvarell återger Peter Dahl för ovanlighetens skull två badflickor, i blå baddräkt respektive blåröd bikini.
Peter Dahl var ursprungligen norsk medborgare, men tilldelades 2006 den svenska regeringens förtjänstmedalj Illis quorum för sitt "mångåriga och omfattande samt färgstarka och respektlösa konstnärskap, en bildkonstens Bellman i nutid”.