Jasper Johns, silkscreen in colorr,
”Numbers in Color”. Osignerad. Pace editions inc. 1974, Albright-Knox Art Museum i Buffalo New York.
Bildyta 81,5 x 60,4 cm.
Minor time mat staining. Minor handling creases.
Acquired at Louisiana, Humlebaek ca 1982.
Swedish private collection.
Auktionens serigrafi är utförd efter Jasper Johns målning ”Numbers in Color” från 1958-1959. Målningen köpte ursprungligen Albright-Knox Art Museum i Buffalo New York av Leo Castelli Gallery 1959. Senare, 1974, gav Jasper Johns tillstånd till samma museum att ge ut en litografiskt konstposter i begränsad upplaga, efter målningen ”Numbers in Color”. Överskottet från denna försäljning tillföll museet.
Denna serigrafi ingår i samlingarna på National Gallery of Australia, Canberra.