ROYAL COPENHAGEN, a part 'Musselmalet' coffee and tea service, Denmark (40 pieces).
Bestående av:
8 koppar med 6 fat, 76, diameter på fat 14,5 cm.
4 koppar med 5 fat, 86, diameter på fat 15 cm (4 fat med sprickor samt nagg, koppar med nagg).
9 assietter, 180, 16,5 cm.
1 vas, 2183, höjd 6 cm (andrasortering).
1 fat, 147, 22 cm.
2 fat, 140,15 cm (andrasortering).
1 tallrik, 177, 22,5 cm.
1 grädd/mjölkkanna, 59, höjd 8 cm.
2 skålar, 199, 4 cm.
1 saltkar, 439.
6 fat, 7, 7 cm (3 med nagg).
1 kanna med lock, 258, längd 21 cm.
1 sockerskål på fat med lock, 399, 14,5 cm (lock med skador).
1 kanna, 561, höjd 13 cm (skador).
1 skål på fot, 196, 7,5 cm (nagg).
A dish 1130, comes with. One bowl comes with. One Bing & Gröndahl tray comes with. Wear. few with damages and chips.