Carl Michael Bellman:
Fredmans epistlar. [Och:] Musiken till Fredmans epistlar.
Stockholm, A. Zetterberg, 1790. [10] + 278 sid + graverat titelblad. / Stockholm, Kongl. privilegierade not-tryckeriet, [1790]. 1-34,36-104 graverade sidor noter (oregelbunden paginering).
Två ngt nötta samtida halvfranska band, guldornerade släta ryggar med tråkiga senare lagningar, enstaka fukt- och brunfläckar, ett par marginalrevor och nagg. Proveniens: Textdelen med överstruken samtida namnteckning A. Ekerman [?], båda titelbladen med gamla namnteckningar av J. A. Reenstierna, Caroline Scharff och A. Fr. von Schéele samt Ulla Koskulls namnteckning i blyerts. (Militären och hovjägmästaren Johan Abraham Reenstierna (1758-1844) var bror till Årstafrun Märta Helena Reenstierna (1753-1841), gift von Schnell. Hon tillhörde Bellmans vänkrets.)
Första upplagan av en av Sveriges mest kända diktsamlingar! Förord av J. H. Kellgren. Titelbladet graverat av J. F. Martin efter Sergel.