"L´Écuyère au cheval rouge". Ca 50 x 40 cm.
Ei tutkittu ilman kehyksiä.
Mourlot 191
Osignerad färglitografi med text, vid sidan av konstnärens signerade upplaga. Utgiven vid utställningen Marc Chagall 22.10 - 13.11, på Charlottenborgs konsthall, Köpenhamn. Tryckt av Permild & Rosengreens litografiske anstalt i Köpenhamn. Förvärvad på konstmuseet Louisiana i Humlebaek, under 1900-talets sista kvartal.