2 vases of the "V series", Ilse Claesson, Rörstrand 1930´s.
Klotformade med målad dekor i svart mot grön fond. Stämplade Rörstrand, en även DEK CLAESSON och inpressat BVO2. Två signerade IC. Höjd ca 12,15,5 och 15,5 cm.
Crazing. Scratches.