2 bowls of the "V series", Ilse Claesson for Rörstrand, 1930´s.
Runda med två hänklar vardera. Målad geometrisk dekor i svart mot grön fond. Stämplade Rörstrand GZI och signerade IC. Höjd ca 7, diameter ca 22,5 cm exklusive hänklar.
Minor wear. Crazing. A firing spot.