A "V series" bowl by Ilse Claesson for Rörstrand, 1930´s.
Rund halvklotformad. Dekor av kamel, blad och stjärnor i grönt och svart mot svart fond. Vid mynningen dekor av ränder. Stämplad Rörstrand och signerad IC samt inpressat IL2. Höjd ca 8, diameter ca 25,5 cm.
Crazing. Exterior somewhat discolored.