3 vases of the "V series", Ilse Claesson for Rörstrand, 1930´s.
Klotformade med smalare kort hals och indragen bas. Målad geometrisk dekor i svart mot grön fond. Stämplade Rörstrand och signerade IC. Även inpressade modellbeteckningar. Höjd ca 12, 15,5 och 19 cm.
Crazing.