I originalschatull på ben i ek. 12 dessertgafflar, 12 dessertskedar, 12 dessertknivar med blad i rostfritt stål, 12 thegafflar, 12 fruktknivar, 12 kaffeskedar, 12 matgafflar, 12 matskedar, 12 matknivar med blad i rostfritt stål, 12 fiskgafflar, 12 fiskknivar, 2 smörknivar, ostkniv, soppslev, såsslev samt hålslev.
Schatullet med slitage, repor och stötmärken. Locket med genomgående sprickor. Besticken med bruksslitage, knivskaft med vissa bucklor, samtliga med monogramgravyr ELB. Nyckel saknas.