425B
1591777

Niki de Saint Phalle

(Ranska, 1930-2002)
Lähtöhinta
175 000 - 200 000 SEK
15 800 - 18 000 EUR
17 000 - 19 400 USD
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Lisätietoja ja kuntoraportit
Louise Wrede
Tukholma
Louise Wrede
Asiantuntija, nykytaide, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Niki de Saint Phalle
(Ranska, 1930-2002)

"Tir" from Édition MAT 64

Edition MAT collection 1964. Signed Niki de Saint Phalle and numbered 91/100 on label verso. Measurements including frame 73 x 55 cm.

Muut tiedot

Den schweiziske konstnären Daniel Spoerri, medlem av konstnärsgruppen Nouveau Réaliste, grundade år 1959 Edition MAT (Multiplication d’Art Transformable), ett banbrytande förlag. Man gav ut konstverk i upplagor om 100, men i själva verket kan varje objekt räknas som unikt på något sätt. Många var handgjorda, kinetiska eller transformerbara på något sätt. Tanken var att ge ut verk som ”optically, electrically, or through the physical intervention of the spectator, and presenting an infinite number of variations or aspects.” Genom att sälja dessa multiplar till mer modesta priser än originalverk, kunde man göra konst av några av 1900-talets viktigaste konstnärer (Duchamp, Man Ray, Christo, Jean Tingely och Niki de Saint Phalle) mer tillgänglig för en bredare publik.

Niki de Saint Phalle var redan känd för sina ”shooting pictures” i början av 1960-talet. Hon placerade en plastpåse med färg i en egenhändigt tillverkad träram, som sedan fylldes med gips. Därefter sköt hon hål på plastpåsen med en pistol så att färgen rann ut.