48
1556179

A Gustavian carved giltwood and marble console by O. C. Lindmark (master in Stockholm 1779-1813).

Lähtöhinta
40 000 - 50 000 SEK
3 600 - 4 500 EUR
3 760 - 4 700 USD
Vasarahinta
46 000 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Alexander Johansson
Tukholma
Alexander Johansson
Assistant Specialist Works of Art
+46 (0)707 88 84 71

Signed OCL twice, and marked "Kapten Coyet Sundbyholm". Length 84.5, width 44.5, height 80 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Captain Gustaf August Coyet (1809-93),
Sundbyholm Castle, Sundby Parish, Södermanland.
Subsequently inherited by Marshal of the Court Gustaf (Gösta) Johan Coyet (1853-1924).
Later part of the collections at Torup Castle, Bara Parish, Skåne.

Muut tiedot

Olof Christian Lindmark fick sin utbildning hos Adam Flodin (förgyllare verksam i Stockholm 1758-1774). Sedan han öppnade sin egen verkstad kom han även att erhålla privilegium för spegeltillverkning.

Luo tili Bukowskilla
  • Aloita myyminen ja ostaminen
  • Tallenna suosikkiesineitä
  • Tallenna hakuja
Onko sinulla jo asiakastili?